У организацији ЦНВП (Фондације за повезивање природних вриједности и људи), а у оквиру пројекта Интегрисано газдовање шумама дуж слива ријеке Дрим, 27. новембра 2024. године на простору газдинске јединице Крново- Вучје ПЈ  Никшић,  одржана је едукативна радионица. Њен је циљ био проширивање знања о одрживом газдовању шумама, а активно  учешће у раду узели су ученици другог разреда образовног профила Шумарски техничар, одјељење II5, заједно са  професорицом Даром Ђондовић. 

Након уводног предавања Дамјана Џарића, најмлађег дипломираног инжењера шумарства у Црној Гори, иначе бившег ученика наше школе, приступило се практичном пошумљавању. Ова врста пошумљавања припада јесењој садњи, а примијењена је техника садње под мач  са контејнерским садницама црног бор. За терен је изабрана бивша опожарена површина.

Ово је други пут да наши ученици активно учествују у пошумљавању на тој локацији. Стога су били у прилици да  на терену имају увид у стање претходно посађених садница прољетњом садњом (20. марта 2024.) и да анализирају проценат примљености, тренутно стање садница и утицај климатских фактора на њих, поготову ако се има у виду дужи сушни период током ове године. То је прилика и да ученици, кроз практичне примјере и рад, упореде отпорност различитих врста садница.                                                                                         

Након теренског дијела рада, наставак едукативних радионица уприличен је у Планинарском дому на Вучју  на теме :

  1. Концепт газдовања шумама блиско природи, предности и недостаци подизања култура путем пошумљавања;
  2. Спровођење одрживих начина газдовања шумама у Црној Гори;
  3. Пошумљавање опожарених шумских површина;
  4. Шумски пожари као највећи девастатори шуме, превенција и брзо дјеловање.

Предавачи на ове теме били су :

  • Менсура Нухоџић, дипл.инг. шумарства, организатор и представник ЦНПВ у Црној Гори;
  • мр Франц Ферлин, експерт за шумарство у Словенији;
  • Витомир Тепавчевић, дипл.инг. шумарства, начелник Одсјека за уређење шума у Управи за шуме и ловишта Црне Горе;
  • Илија Крејовић, дипл.инг. шумарства, директор Таксус Форест-Пројект Пљевља;
  • Дамјан Џарић, дипл.инг. шумарства.

С обзиром на то да се поменути пројекат наставља и у 2025. години, договорено је да се учврсти сарадња са нашом школом кроз учешће наших ученика у реализовању пратећих активности.