Сарадња Средње стручне школе са инстутуцијама локалне заједнице,  нарочито са онима које су јој по природи ствари блиске, настављена је предавањем о Браниславу Нушићу, уприличеном поводом 160 година од рођења овог великог комедиографа. Ученици I, III и IV разреда Средње стручне школе и њихови предавачи присуствовали су изузетно занимљивом и едукативном часу који је 18. октобра 2024. године одржала виша библиотекарка Софија Јеловац.

Била је ово прилика да ученици сагледају лик и дјело Бранисалава Нушића из више углова, те да на тај начин прошире и продубе знања стечена на часовима редовне наставе. Софија Јеловац им је отворила врата за нова читања, нова истраживања и тумачења кроз упознавање не само са књижевним, већ и са публицистичким, есеистичким и дипломатским Нушићевим радовима. Ученици су упућени у разноврсну литературу коју Библиотека посједује. Осим белетристике и дјела из школске лектире, овдје могу наћи и стручну литературу, а библиотекарка је предочила ученицима које рецензије им могу послужити у  бржем и лакшем разумијевању Нушићевог дјела.

У жељи за сагледавањем Нушићевог дјела из новог угла, ученицима је прочитана чувена Нушићева декларација у којој се каже да су «хумориста и сатиричар у литератури оно што је дијагностичар у медицини». Зато се и може рећи, оно што и сам писац истиче, да његов смијех, и када разобличава људску глупост, себичност, властољубље, малограђанштину… „није горак, није жучан, није отрован“. То терапеутско својство комедије, али и књижевности уопште, стављено је у фокус овог предавања.

Ученици су упознати са књигом «Српски пијемонт» у којој се могу наћи Нушићеви родољубиви текстови објављивани у различитим  листовима и часописима. Ти текстови су бацили свијетло на једног, за ученике новог Нушића. Из поменуте књиге прочитан им је прилог «Симпатије Европе». Нарочит акценат библиотекарка је ставила на Нушићеву књигу «Реторика». Она се такође може наћи у богатом фонду Библиотеке, а ученицима ће несумњиво послужити  у едукативне сврхе кроз развијање њиховог осјећаја за лијепо.