екскурзија 2024.

Пуни најразноврснијих утисака и незаборавних доживљаја, ученици 3. и 4. разреда Средње стручне школе Пљевља вратили су се у петак, 4. октобра 2024. године, у 23 часа, са петодневне екскурзије коју су ишчекивали са великим узбуђењем помијешаним са нестрпљењем и невјерицом. Задовољство успјешном реализацијом  екскурзије на коју се чекало пуних 20 година, не крију ни професори ни управа школе, свјесни велике одговорности коју су преузели бригом о 220 ученика различитих образовних профила и различитог степена школске спреме. Током боравка у Грчкој и Сјеверној Македонији није се десио ниједан инцидент, ниједна озбиљнија здравствена интервенција, ниједан ученик није починио штету материјалне природе, што неминовно рађа задовољство не само код организатора, већ и код родитеља.

1. дан 
На екскурзију се кренуло у раним јутарњим сатима 30. септембра, тачније у 1 сат иза поноћи. Иако је план пута подразумијевао обилазак Солуна и српског војничког гробља Зејтинлик већ првог дана, због задржавања на граничним прелазима, али и због жеље за дужим боравком на овом мјесту, организатори су одлучили да ову посјету одложе за наредни дан.  У Паралију, градић смјештен у подножју Олимпа, стигло се у вечерњим сатима, гдје су ученици након вечере имали слободно вријеме за обилазак мјеста, шопинг и дружење.   
2. дан
Одмах након доручка, у пратњи водича, ученици и професори смјештени у четири аутобуса, кренули су пут Солуна. Уз пут су обишли и Национални парк Олимп, сједиште 12 грчких богова, као и село Литохоро, мјесто дуге историје и богате традиције. Сматра се да је Литохоро основан у 14. вијеку, када је Свети Дионисије дошао у град и саградио манастир. 
Српско гробље Зејтинлик у Солуну привукло је посебну пажњу и ученика и професора. Осим водича, који је све вријеме путовања пружао исцрпне информације ученицима о сваком мјесту на које су наишли, на Зејтинлику је предавање о Првом свјетском рату, Солунском фронту, костурници и маузолеју, страдалим војницима и чика Ђорђију Михаиловићу, посљедњем чувару гробља, одржала госпођа задужена за пријем гостију. Након тога, ученици су преостало слободно вријеме провели у обиласку Солуна. Обишли су Цркву Светог Димитрија, били крај велелепне статуе Александра Великог, зауставили се на Аристотеловом тргу, а потом кренули у шопинг у чувеној улици Игнација. По повратку у Паралију наставили су  дружење у дискотеци овога града смјештеног на обали  Егејског мора.
3. дан
Трећи дан екскурзије обиљежен је одласком из Паралије и посјетом чувеним Метеорима. Мјесто гдје се Небо и Земља додирују, мјесто које одише  тајанственошћу и јединственошћу, пробудило је код ученика посебан доживљај. Прије уласка у један од шест манастира овога комплекса, ученици су посјетили чувену радионицу икона која се налази у мјесту Каламбака, у подножју Метеора. Имали су прилику да директно прате процес израде оригиналних икона, али и да купе неку из богате понуде правих икона и магнета. Како би едукативно и сакрално спојили са игром и забавом, организатори су осмислили вид лутрије у којој је учествовао свако ко је купио било који производ у радионици.  Путујући преко Битоља и Ресена, ученици су  навече стигли у Охрид и смјестили се у изузетно лијеп хотелски комплекс са четири звјездице. 
4. дан
Након доручка, кренуло се у обилазак Охрида. У пратњи водича обишли су Самуилову тврђаву, Цркву Свете Софије, Манастир Светог Наума, а задржали су се и у Националној радионици за ручну израду папира „Свети Климент Охридски“. У овој мануфактурној радионици имали су прилику да прете комплетан процес ручне израде папира, али и процес штампања на њему. Дјевојкама је посебно задовољство причионио обилазак продавнице у којој не само да су могли да купе вриједне охридске бисере, односно накит израђен од њих, већ и да сазнају за тајни рецепт његове израде од љуштуре охридске пастрмке, који с кољена на кољено преносе двије породице – Филев и Талев. Након бурног дана пуног доживљаја, вратили су се у Охрид на вечеру и ноћење. 
5. дан
Обогаћени несвакидашњим утисцима, али и задовољни што је готово без икаквих проблема протекао боравак у Грчкој и Сјеверној Македонији, ученици и професори су кренули пут Албаније. Велико невријеме и снажна киша онемогућили су дуже задржавање у Тирани и посјету Скендербеговом тргу, те је боравак у овом граду замијењен панорамским разгледањем. Путовали су преко Скадра и на граничном прелазу Божај ушли у Црну Гору. С обзиром на то да је по доласку у Подгорицу киша већ престала, ученици су имали на располагању два сата за обилазак трговинског центра Делта и за вечеру.  У Пљевља су стигли у 22:30ч гдје су их крај Милет баште, одакле су и кренули, чекали родитељи, срећни због нескривеног задовољства које се, без обзира на дуго путовање и умор, осликавало на лицима њихове дјеце. 
Директор Средње стручне школе Бојан Струњаш, иначе вођа пута, упутио је на свом фејсбук профилу  ријечи захвалности свим ученицима на коректном понашању, а посебну захвалност је исказао одјељењским старјешинама и замјеници директора на даноноћном труду, посвећености и бризи да све протекне у најбољем реду и да ово буде екскурзија коју ће сви однијети у најљепшем сјећању.